Finanse Przedsiębiostwa Fundusze Unii Europejskiej Jak dostać dotacje unijne na rozpoczęcie własnej działalności?

Jak dostać dotacje unijne na rozpoczęcie własnej działalności?


Każdy kto chce założyć własną firmę musi zacząć od zastanowienia się jak pozyskać środki na podjęcie działalności gospodarczej. Wygodnym rozwiązaniem jest uzyskanie dofinansowania z UE, jak jednak je zdobyć?
 

Zanim zaczniemy się ubiegać o Fundusze Europejskie musimy dokładnie przygotować projekt naszej działalności. Po środki unijne nie zgłaszamy się z pomysłami a realnymi propozycjami, które będą potrzebowały jakieś dokumentacji. Pamiętaj zatem, że stosowne przygotowania musisz poczynić dużo wcześniej niż kilka dni przed złożeniem wniosku.
 

Dobry biznesplan
 

Przed rozpoczęciem przygotowań do podjęcia działalności gospodarczej powinniśmy zastanowić się czy nasz pomysł ma szansę na rynku. Należy dokładnie wiedzieć czym będziemy się zajmowali. Pamiętaj, że dotacja ma być tylko wsparciem dla Twojego biznesu, a nie jego siłą napędową. Jeśli masz już gotowy biznesplan, do jego realizacji będziesz potrzebować dofinansowanie z UE dla nowych firm. Musisz zatem zorientować się jakie projekty są aktualnie realizowane w Twoim regionie lub województwie. W ten sposób dowiesz się czy jest skierowany dla Ciebie odpowiedni program. Należy zaznaczyć, że projekty unijne realizowane są często przez prywatne firmy, które wygrały konkurs na ich realizację. Tego rodzaju konkursy będą ogłaszane przez Wojewódzkie Urzędy Pracy. Listę dostępnych projektów znajdziesz w specjalnej wyszukiwarce na stronie internetowej Funduszy Europejskich: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
 

Sprawdź kryteria
 

Przy każdym projekcie unijnym zostało określone dla kogo dany projekt został skierowany oraz jakie kryteria należy spełniać, aby móc wziąć w nim udział. Pamiętaj, że sprawdzenie kryteriów udziału w danym projekcie jest jedną z najważniejszych spraw w kwestii pozyskania środków unijnych na podjęcie działalności. Doświadczenie innych osób z dotacjami unijnymi niewiele nam pomoże, ponieważ w każdym projekcie są inne kryteria i zasady ich udzielania. Warto zatem uzyskać więcej informacji o konkretnym projekcie od konsultantów w Punktach Informacyjnych.
 

Formalności
 

Teraz należy zapoznać się z regulaminem projektu i złożyć formularz zgłoszeniowy. Dokumenty te są najczęściej dostępne na stronie internetowej organizatora projektu. Przy wypełnianiu wniosku ważny jest sposób formułowania jego treści – ważne, aby współgrała ona z regulaminem i wytycznymi projektu. Im bardziej ciekawy i konkretnie opisany wniosek, tym większe szanse na przyznanie dotacji. Bardzo ważne jest to, aby wszelkie planowane inwestycje oraz oczekiwane dochody były realne. Wniosek zgodnie z wyznaczonym terminem należy złożyć do instytucji zajmującej się przyjmowaniem wniosków i czekać na jego rozpatrzenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj też